ویپ (VOIP) چیست ؟

Voice Over IP یا ویپ ، به طور خلاصه ، به فناوری انتقال صدا و تصویر در بستر IP و شبکه گفته میشود. سالیان گذشته که اینترنت وجود نداشت ، ارتباط های صوتی توسط تلفن های آنالوگ صورت میگرفت و ارتباط با فواصل طولانی هزینه زیادی در برداشت. اما با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شبکه های کامپیوتری ، نسل جدیدی از این ارتباطات شکل گرفت.

چت و پست الکترونیکی ( ایمیل ) نمونه ای از این دسته ارتباطات است که تا سالها عده زیادی رو به خود جلب کرد.

صدا های انسان سیگنالی آنالوگ است که بر اثر تار های صوتی ایجاد میشود. این سیگنال های آنالوگ باید تبدیل به سیگنال های دیجیتال شوند تا آماده ارسال از بستر IP بشوند. در طی این مسیر کدک ها نقش اساسی بر عهده دارند ، کدک های ویپ نوع فشرده سازی و ارسال بسته ها رو به عهده دارند

چرا از ویپ استفاده کنیم؟

  • عدم نیاز به کابل کشی مجدد

این تکنولوژی برخلاف سیستم آنالوگ نیازی به کابل کشی مجدد برای تلفن ها ندارد و از کابل های شبکه ای که برای سیستم های کامپیوتری موجود است استفاده میکند.

  • کنفرانس های چند نفره صوتی و تصویری

برقراری کنفرانس های ویدئویی بدون محدودیت جغرافیایی و هزینه اضافه

  • استفاده از نرم افزار های تلفنی

عدم نیاز به تلفن های سخت افزاری یکی از مزیت های بزرگ ویپ است ، کاربران میتوانند با استفاده از نرم افزار های تلفنی کلیه امکانات یک تلفن سخت افزاری را در کامپیوتر خود داشته باشند ، این گزینه برای کسانی که بیستر با تلفن در ارتباط هستند مناسب است.

  • گسترش آسان

بر خلاف سیستم های آنالوگ ، برای ثبت خط های داخلی یا خارجی جدید نیازی به کابل کشی برای هر کاربر نیست

  • ارتباط بین دفاتر

دیگر مزیت مهم VOIP ، ارتباط بین دفاتر از طریق اینترنت است به طوری که هیچ هزینه مخابراتی در بر ندارد و تنها از طریق اینترنت این فرآیند صورت میگیرد.

و موارد بسیاری دیگر ….

شرکت داده پردازی متین آماده ارائه انواع مشاوره ، راهکار و اجرای پروژه های VOIP میباشد.

برای دانلود نرم افزار زویپر (Zoiper) روی این لینک کلیک کنید.