Data Center مرکز داده یابه مجموعه‌ای از سرویس دهنده ها، زیرساخت‌های ارتباطی ، امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارائه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه ( اینترنت، اینترانت، اکسترانت ) بکار گرفته می‌شوند.

در دهه 90 میلادی و با گسترده تر شدن اینترنت و شبکه های کامپیوتری ، اشتراک گذاری مطالب و اطلاعات در اینترنت بسیار با سرعت پیش رفت ، همگام با این سرعت بالا سرور ها و زیر ساخت های ارتباطی نیز دارای دگرگونی ها شده اند. پایداری همیشگی شبکه همراه با انعطاف پذیری آسان آن از نکاتی است که بسیار مهم است به طوری که با قطع شدن سرور های شما به طور کلی شبکه از کار میافتد و درآمد زایی شما متوقف به خصوص برای کسانی که به طور آنلاین خدمات ارائه میدهند همانند میل سرور ها ، دانلود سرور ها و …

مراکز داده یا دیتاسنتر ها دارای استاندارد هایی هستند که هر کدام مربوط به یکی از بخش های آن است . بدو استاندارد اصلی به نام  TIA942 و BICSI شناخته میشوند. در ادامه با برخی از موارد این استاندارد ها آشنا خواهیم شد.

سقف کاذب

سقف کاذب یکی از اولین موارد در طراحی دیتاسنتر است. لوله ها و سیم کشی سیستم اعلام و اطفاء حریق از طریق سقف کاذب انجام میگردد. کابل کشی برای سیستم نظارت تصویری و نصب خود دوربین نیز گاهی در سقف کاذب انجام میگردد.

کف کاذب

کف کاذب همانند سقف کاذب است ، با این تفاون در در کف محیط نصب میشود و فصایی بین کف ساختمان و ما به وحود میاورد که محل مناسبی برای کابل های ارتباطی ، تهویه هوا استفاده میشود. کف کاذب نیز یکی از مهم ترین قسمت های هر دیتاسنتر و اتاق سروری است.

دیوار و دیوار پوش

دیوار های دیتاسنتر باید نکات زیر را رعایت کنند

  • بدون پنجره باشند
  • در برابر صدا عایق باشند
  • دیوار بدون درز باشد
  • دیوار ها باید رنگ ضد حریق داشته باشند

سینی و لدر های کابل

سینی یا لدر ها وظیفه هدایت کابل ها را بر عهده دارد ، لدر نباید جلوی تهویه هوا را بگیرد همچنین باید دارای ارت باشند زیرا از فلز ساخته میشوند و حریان های الکتریکی را دریافت میکنند ، در بعضی اقات به علت حجم بالای کابل لدر ها چند طبقه میشوند.

سیسم تهویه هوا

دما ، تقریبا مهمترین عامل و نکته در مراکز داده میباشد به طوری که عمر سرور ها و تجهیزات وابستگی زیادی به دما و رطوبت دارد. اگر دما بالا یا پایین باشد به شدت به تجهیزات به خصوص HDD صدمه میزند. دما اتاق سرور بر اسا شرایط جغرافیایی متفاوت است و نمیتوان عدد دقیقی در در نظر گرفت ولی به طور کلی دمای ایده آن بین 18 الی 23 درجه است. سیستم های تهویه هوا به روش های گوناگون کار میکند