مجازی سازی اپلیکیشن

مجازی سازی برنامه یا اپلیکیشن بدین معنا است که یک نسخه از برنامه رو تحت وب یا به صورت ریموتی بتوان استفاده کرد ، به طور مثال نرم افزار اتوکد تنها یک نرم افزار لوکال است و قابلیت اجرا به صورت ریموت و تحت شبکه را ندارد ولی با راهکار مجازی سازی اپلیکیشن این امکان وجو دارد تا اپلیکیشن ها بر روی بستر شبکه و به صورت ریموتی قابل دسترس باشند.

با این تکنیک کاربران و پرسنل بدون نیاز به نصب نرم افزار در سیستم میتوانند از انواع نرم افزار ها به صورت مستقل استفاده کنند ، از انجایی که بسیاری از اتوماسیون های داخل کشور توانایی استفاده به صورت ریموت را ندارند و باید بر روی سیستم ها نصب شوند این راهکار ککمک شایانی میکند.

بنابر این کاربران میتوانند از هر سیستمی مانند گوشی همراه ، تبلت ، لپ تاپ و … در هر زمان و هر کجا به این نرم افزار ها دسترسی داشه باشند.

فرض کنید روی گوشی خود در حال طراحی با 3DMAX هستید.

 

مزایای مجازی سازی اپلیکیشن

·         دسترسی به نرم افزار در هر مکان جغرافیای

·         عدم نیاز به نصب نرم افزار بر روی هر سیستم

·

سیتریکس (Citrix)

شرکت سیتریکس یکی از پیشگامان در عرصه مجازی سازی اپلیکیشن است. این شرکت با محصولات خود نرم افزار ها را به صورت مجازی در اختیار کاربران قرار میدهد. محصول این شرکت با نام Citrix XenApp توسعه یافته است ، یا این نرم افزار میتوانید برنامه های نصب شده بر روی ویندوز خود را در هر زمان و هر کجا استفاده کنید.

VMWare

شرکت VMWare نیز در این عرصه یک محصول به نام VMWare APP Valium دارد ، این نرم افزار بدین صورت عمل میکند که نرم افزار های نصب شده را انالیز کرده و هر کدام را یک پکیج میسازد و بر روی ماشین های مجازی مورد نظر هر کدام را که بخواهیم متوانیم ایمپورت کنیم.

ماکروسافت دیگر غول نرم افزاری دنیا در این عرصه هم محصولات خود را دارد که با نام Microsoft Application Virtulization شناخته میشود ولی به اندازه رقبای خود مطرح نیست .

مایکروسافت (Application Virtulization)