در دانش کامپیوتر ، مجازی سازی به علم ساخت نمونه ای مجازی و همانند قطعه واقعی آن گفته میشود. مجازی سازی در دنیای کامپیوتر امروزه باعث رشد و پیشرف بسیاری گشته است. پیاده سازی دستگاه های سخت افزاری به صورت مجازی ولی با همان توانایی  و امکانات مزایای زیادی برای ما به ارمقان میاورد.

مجازی سازی سرور

در زمانی که مجازی سازی استفاده نمیشد ، برای هر سرویس مجبور به استفاده از یک سرور کامل بودیم که باعث هدر رفتن منابع سخت افزاری میشد چراکه هیچ وقت سرویس اجرا شده در آن سرور نیازی به چنین قدرتی نداشته ولی با قرار دادن چندین سیستم عامل در کنار هم بر روی یک سرور و تخصیص منابع سخت افزاری به هر کدام به میزان لازم باعث صرفه جویی در هزینه ها شده است. این کار نیاز به پشتیبانی سخت افزار سرور دارد که امروزه تمام این قطعات این تکنولوژی را در خود دارند.

شرکت های زیادی شروع به ساخت سیستم عامل های مجازی سازی کرده اند که معروف ترین آن ها مایکروسافت با سیستم Hyper-V و شرکت VMWare با نام ESXI است. نکته مهم در اجرای مجازی سازی سرور انتخاب مناسب سخت افزار با توجه به سرویس های شبکه میباشد. کارشناسان داده پردازی متین به انواع روش ها و محصولات مجازی سازی مسلط بوده و در تمام پروژه ها این سیستم را به بهترین نحو اجرا کرده اند.

·         کاهش هزینه های خرید سخت افزار

·         افزایش بهره وری از سخت افزار موجود

·         افزایش بازدهی و صرفه جویی در مصرف انرژی

·         صرفه جویی در فضای استقرار

·         بهینه سازی مدیریت شبکه و افزایش انعطاف پذیری

 

مجازی سازی را میتوان به دو دید کلی تقسیم بندی کرد

روش اول : چندین سیستم عامل بر روی یک سرور

این روش در تمام سازمان های کوچک و بزرگ لازم است ، مجازی سازی به این روش به شما اجازه میدهد تا چندین سیستم عامل را بر روی یک بستر سخت افزاری به طور همزمان اجرا کنید

 

روش دوم : یک سیستم عامل بر روی چندین سرور

این روش در سازمان های بزرگ یا برای سیستم هایی که دارای وسعیت زیادی هستند مناسب است در این روش چندین سرور با قدرت بالا در قالب یک سرور برای سیستم عامل معرفی میشوند که باعث به وجود آمدن سخت افزاری بسیاری قوی میشود.