مانیتورینگ چیست ؟

مانیتورینگ شبکه (Monitoring) ، به طور خلاصه به فرآیند نظارت و برسی سرویس های شبکه ، تجهیزات شبکه ، عملکرد صحیح تجهیزات ، دما و رطوبت و … اشاره کرد.

امروزه یکی از مهمترین بخش های تیم های فناوری اطلاعات (IT) سازمان ها یا شرکت ها است که باعث افزایش پایداری و کارایی شبکه شود. سیستم های مانیتورینگ شبکه ، تمام شبکه شما را تحت نظر میگیرند و شروع به آنالیز آن میکندد و شما را از وجود هر گونه خطر در شبکه مطلع میکنند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم مانیتورینگ شبکه بخش مهمی از شبکه های امروزی میباشد ، ولی در مرحله اول تصمیم گیری برای این که چه چیزی را مانیتور میکنیم در الویت است ، شبکه شما دارای انواع سیستم عامل ها ، دستگاه ها و تجهیزات است انتخاب این که مانیتورینگ شبکه را برای چه چیزی میخواهیم امری مهم است ، به طور مثال آیا میخاهیم پهنای باند استفاده شده توسط یک سرور را مشاهده کنیم یا در صورت قطع شدن اینترنت به ما اخطار دهد . نرم افزار های مانیتورینگ شبکه توانایی در بر داشتن تمام خصوصیات را ندارد به طور مثال نرم افزار Veeam One مخصوص مانیتورینگ سرویس های مجازی است یا نرم افزار PRTG برای مانیتورینگ هایی که میاز به گراف و نمودار داند مناسب است.

مانیتورینگ منابع سخت افزاری

وقتی که سرعت یک سرور کاهش پیدا کند ، در مرحله اول استفاده آن از منابع سخت افزاری مانند RAM,CPU,Hard برسی میشود ، ولی سیستم مانیتورینگ شبکه قبل از پر شدن این منابع به مدیران شبکه هشدار میدهد و مانع از ایجاد مشکل میکند.

برخی از شاخص های مانیتورینگ سخت افزار

  • Temperature یا دما
  • Server Fan یا فن های سرور
  • Server Power Status یا مصرف برق سرور

مانیتورینگ نرم افزار و سرویس

بسیاری از نرم افزار ها به صورت سرویس روی سیستم عامل نصب میشوند و دارای رابط کاربری نیستند و شروع به سرویس دادن در شبکه میکنند. توقف در سرویس ها باعث از کار افتاددن نرم افزار شده از این رو نظارت بر عملکرد صحیح این سرویس ها بخش مهمی است

برخی از مهمترین سروی ها

  • FTP Service
  • SQL Service
  • SMB Service
  • WEB Service