Firewall

فایروال اصطلاحا به نرم افزار یا سخت افزاری گفته میشود که معمولا در لایه ایج شبکه قرار میگیرد و وظیفه نظارت بر وردی ها و خروجی های شبکه را بر عهده دارد. فایروال شبکه را مانند یک گارد عمل میکند و از دسترسی های غیر مجاز نیز جلوگیری میکند و تنها ترافیک هایی اجاره ورود و خروج را داند که تعریف شده باشند.

فایروال ها در سال های اخیر رشد زیادی داشته اند و هر دستگاه امروز به نوعی از آن استفاده میکند (نرمافزاری یا سخت افزاری) ، به طور مثال ویندوز یک فایروال نرم افزاری نسبتا خوب درون خود دارد تا از سیستم عامل شما در محیط شبکه محافظت کند یا مودم های ADSL نیز یک فایروال کوچک با امکانات ابتدایی دارند. تفاوت اصلی فایروال ها با هم در قدرت توسعه و پیکربندی آن و ظرفیت آن است.

شرکت های بزرگی مانند سیسکو ، جونیپر از اصلی ترین تولید کنندگان این تجهیز در دنیا هستند.

UTM

UTM نام دستگاه هایی است که بسیار شبیه فایروال ها هستند ولی امکانات بیشتر و وسیعتری در اختیار کاربران قرار میدهند. UTM ها همانند فایروال به صورت سخت افزاری و نرم افزاری است که عموما از نوع سخت افزاری آن استفاده میشود زیرا دارای پایداری بالاتری هستند و قدرتمند تر از نرم افزاری های آن است. این دستگاه ها در اصل چندین دستگاه شبکه همانند روتر و فایروال و سیستم های اکانتینگ را در خود جای داده تا دیگر نیازی به تهیه چندین دستگا با هم نباشد. این دستگاه ها دارای امکانات فایروال قترتمندی در خود است همچنین توانایی استفاده به عنوان روتر در شبکه را دارد و وظیفه تخصیص و مدیریت پهنای باند اینترنت را نیز دارد.

برترین شرکت های تولید کننده آن سوفوس یا فورتینت است.