تامین تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو به تجهیزاتی گفته میشود که کارکرد و عملکرد آنها نیازی به جریان برق ندارد. مانند: کابل،سوکت، داکت، رک و…

در اینجا به معرفی بخشی از تجهیزات پسیو ، کاربردها، تفاوت ها و استانداردهای آنها جهت آشنایی و اطلاعات بیشتر شما پرداخته شده است.

داکت وترانک:

معمولا زمانی ازداکت و ترانک استفاده میکنیم که در آن ساختمان یا محیط کابل کشی شبکه به صورت توکار انجام نشده باشد و یا کابل کشی موجود پاسخگوی نیازهای ما نباشد.

داکت و ترانک شئ از جنس معمولا pvc است و دسته های کابل های شبکه یا برق را در مسیر رک تا پریزهای شبکه از آن عبور میدهند. علاوه بر حفاظت از کابل ها و جلوگیری از پیچیدگی آنها در طول مسیر فضای ظاهری محیط را نیز مرتب و زیباتر جلوه میدهد. عملکرد داکت و ترانک مشابه است اما تنها تفاوت آنها اینست که ترانک ها بخاطر سایز و ابعاد بزرگتری که دارند برای عبور دسته های بیشتر کابل ها و همچنین ایجاد نودهای توکار شبکه استفاده میشود.همچنین داخل ترانک ها میتوان از پارتیشن های جداکننده استفاده کرد تا مسیر کابل های شبکه و کابل های برق را از هم جدا کرد زیرا کابل های برق هنگام عبور جریان برق میدان مغناطیسی ایجاد میکنند که باعث نویز در دیتا ی کابل های شبکه میشود. از داکت ها زمانی استفاده میشود که حجم کابل ها کم باشد مثل داکت های کف خواب که برای انتقال کابل شبکه به زیر میز کاربر  استفاده میشود.

داکت شیاردار به داکت هایی گفته میشود که در بدنه ی آن شیارهایی تعبیه شده که به نصاب این اجازه را می دهد تا در مسیرهایی که به دلیل انحنای دیوار نصب داکت های معمولی امکان پذیر نیست از این نوع داکت استفاده میکنند ف همچنین بیشترین کاربرد ان در تابلوهای برق است که از شیارهای آن برای عبور کابل های برق و مرتب سازی کابل ها ی داخل تابلو برق استفاده می شود.

در ادامه انواع داکت ها و ترانک ها براساس سایزهای استانداردی که در برندهای متفاوت موجود است را آورده ایم (داکت ها و ترانک ها عموما در قطعه های دومتری تولید و عرضه میشوند که هرقطعه را یک شاخه میگویند):

نوع داکت / ترانک سایز  (میلی‌متر)
ترانک 80×50/100×50/150×50
داکت دیواری 10×10/20×20/30×30/30×40/30×50/45×60/45×90/60×60/60×90
داکت کف‌خواب 50/70/90
داکت های شیاردار 30×30/30×40/45×60/45×90/30×50

برندهای خارجی معروف در این زمینه عبارتند از DLX، Legrand، Scheneider و… و برندهای معروف ایرانی عبارتند از سوپیا، دانوب، البرز و… .

کابل شبکه:

اصلی ترین تجهیز و نیازهر شبکه کابل شبکه است. کابل شبکه از کنارهم قرارگرفتن 8 رشته سیم مسی درون ژاکتی با جنس از خانواده pvc تشکیل شده است، که انواع مختلفی برای مصارف مختلف دارد؛ از انواع آن میتوان به Lszh plenum میتوان اشاره کرد. تفاوت انواع کابل های شبکه به دلیل استانداری که بر اساس آن ساخته شده است میباشد که در سرعت عبوری دیتا تفاوت ایجاد میکند.

نام استاندارد حداکثر طول کابل فرکانس سرعت عبوری
Cat5 100 متر 100Mhz 10/100Mbps
Cat5e 100 متر 100Mhz 10/100/1000Mbps
Cat6 100 متر(55متر برای سرعت 10Gbps) 250Mhz 10/100Mbps

1/10Gbps

Cat6A 100 متر 500Mhz 10/100Mbps

سوکت شبکه:

سوکت شبکه یا Rj45 یک سوکت 8 پین است که 8رشته سیم کابل شبکه با دو مدل رنگ بندی در ان قرارگرفته است و به روتر، پچ پنل، سوئیچ و یا هر  چیزی که قسمت مادگی Rj45 را داشته باشد وصل میشود.

 قسمت مادگی سوکت های Rj45 “کیستون ” نام دارد که درون نودهای شبکه و یا پچ پنل ها قرارمیگیرد.

کیستون ها باید در محلی روی داکت یا داخل دیوارقراربگیرند و محکم شوند که به ان ” فیسپلیت ” میگویند که قسمت اصلی نود شبکه را تشکیل میدهد.

فیسپلیت ها درون بخشی به نام کادر یا فریم قرارمیگیرند . در دو نوع توکار و روکار وجوددارد. مدل توکار درون ترانک یا دیوار قرار میگیرد و مدل روکار که به آن کیستون باکس نیز میگویند برای اتصلات روکار استفاده میشود.

پچ پنل:

هنگامی که کابل های شبکه از تمامی نودها کشیده شد و در یکجا جمع شدند تا به سوئیچ متصل شوند باید کابل های شبکه داخل رک رفته و در آنجا به پچ پنل نصب شود دراین حالت برای هر پورت یک پچ کورد کوتاه برای اتصال  به سوئیچ برقرار شود. پچ پنل ها دارای دو نوع کیستونی (Loaded) (که دارای قسمتی سرتاسری برای اتصال سیم های هرکابل هستند) و بدون کیستون(Unloaded) (که روی پچ پنل 24 یا 48 پورت یا درگاه برای نصب کیستون موجود است) هستند.

پچ کورد:

کابل های اماده ای هستند که با متراژهای 30سانتی متری، 50سانتی متری، 1متری،2متری، 5 متری، 10متر و 15متری تولید میشوند و در کارخانه 2 سر آن به سوکت Rj45 پانچ میشود. نسل جدید پچ کوردها که به پچ کوردهای فلت معروفند قابل استفاده برای قسمت هایی است که امکان عبور کابل ها نیست مثل زیردر و…

رک:

محل قرارگیری تجهیزات سخت افزاری شبکه مانند سوئیچ، سرور، روتر، فایروال و پچ پنل و … میباشد. رک ها دارای دونوع دیواری و ایستاده هستند . دارای درب های فلزی، شیشه ای و یا ترکیبی از فلزو شیشه هستند. واحد اندازه گیریی رک یونیت است رک های 6یونیت ، 9یونیت و 12 یونیت رک های دیواری و رک های 16 یونیت تا 42 یونیت رک های ایستاده هستند .

عمق رک ها نیز متفاوت است رک های دیواری دارای عمق های 42، 30و 16 است و رک های ایستاده دارای عمق های 60، 80و 100 است که رک های با عمق 100 مناسب برای سرور است.

مدیریت کابل cable management

در دو نوع افقی که معمولا بین پچ پنل و سوئیچ قرارمیگیرند و برای مدیریت آشفتگی پچ کوردها و یکجا جمع کردن آن ها مورد استفاده قرارمیگیرد زیرا ممکن است پچ کوردها جلو آمده و مانع از بسته شدن در رک شوند؛ و نوع عمودی که معمولا در رک های ایستاده برای متراکم کردن کابل های ورودی به داخل رک تا پشت پچ پنل استفاده میشود تا داخل رک با مقدارزیادی کابل مرتب باشد تا به راحتی قابل دسترسی باشد..