آرایش رک شبکه

رک ها یکی از مهمترین تجهیزات پسیو شبکه هستند ، رک در واقع محفظه هایی است که معمولا از جنس فلز میباشد و وظیفه نگهداری تجهیزات شبکه مانند سوییچ ، روتر و سرور را دارد.رک هاس شبکه دارای ابعاد گوگناگونی میباشد که هر کدام برای مصرف به خصوص خودش طراحی شده است. از مطرح ترین شرکت های تولید رک شرکت HP است که دارای کیفیت فوق العاده بالایی میباشد ولی قیمت بسیار زیادی دارد ولی از نمونه های داخلی میتوان محصولات HP Asia نام برد که دارای کیفیت خوب و قیمت مناسب میباشد.

طراحی و چیدمان مناسب تجهیزات در رک ها از اهمیت بالایی برخوردار میباشد زیرا باعث بهبود عملکرد تجهیزات شده و توسعه پذیری راحت تری را به ارمغان میاورد. در استاندارد های طراحی رک ، تجهیزاتی که وزن بیشتری دارند باید در قسمت پایین رک قرار گرفته که باعث ثبات بیشتر رک شوند ، سپس نوبت به تجهیزات UPS میرسد که در پایین ترین قیمت قرار میگیرند ، البته در حالت استاندارد این تجهیزات باید در خارج از رک سرور ها و در اتاق یا رک مخصوص به خود قرار گیرند. در قسمت بعدی نوبت به کیبورد و مانیتور میرسد که در قسمت وسط رک قرار میگیرند. سرور های شبکه باید در قسمت پایین رک و بالای UPS قرار گیرند ، این کار به دلیل این است که قسمت پایین رک خنک تر از قسمت بالایی است و هوای گرم سرور ا به بالای رک انتقال پیدا میکند.

 

رک دیاگرام چیست؟

دیاگرامی است که تجهیزاتی رو که در یک رک سازماندهی شدن به صورت 2 وجهی نشون میده. این دیاگرام برای این رسم میشه که ارتفاع تجهیزات و ارتفاع محل استقرار هر یک از تجهیزات درون رک و همچنین نمای پشت و جلوی هر یک رو در قالب رک نمایش بده.

بعد از طراحی و نحوه قرار گیری اجزای شبکه درون رک ها نوبت به چیدمان آن میرسد ، یادمان باشد که چیدمان نامناسب باعث کاهش عمر قطعات میشود.